Jaký vybrat překladač vět
Mobilní překladač nebo překládací aplikace: co je lepší?

Mobilní překladač nebo překládací aplikace: co je lepší?

Vícejazyčná komunikace hraje v moderním světě důležitou roli. Nyní je stále významnější díky technickému pokroku, snadnému cestování a nutnosti pracovat v zahraničí nebo s zahraničními partnery..

Lidský překladatel - tlumočník vám nepomůže vždy a všude. Máme tedy dvě možnosti: naučit se nový jazyk nebo využít překladač jazyků. Najmout lidského překladatele pokaždé, když v práci nebo o prázdninách potřebujeme mluvit jiným jazykem je téměř nemožné. A proto je zde: kapesní překládací zařízení s aplikacemi, které vás nenechají na holičkách.

Překládací aplikace vs překladač jazyků

Podívejme se blíže na výhody a nevýhody obou typů služeb: kapesních překladačů a překládacích aplikací.

Překládací aplikace nebo překladač jazyků: cena

Začneme tím co je samozřejmé. Překládací aplikace je rozhodně levnější než elektronické zařízení jako je překladač jazyků. Elektronické překladače jsou drahé (obvykle kolem 300 eur). Překládací aplikace však nabízejí mnohem méně. Tato řešení mají obvykle pouze jeden překladatelský motor, což znamená, že i když mohou poskytovat slušný překlad do některých párů jazyků (zejména těch populárních, jako je angličtina a španělština nebo francouzština a němčina), pravděpodobně selžou při překládání, například z japonštiny až po americkou angličtinu.

Kapesní překladače často přistupují k několika překladacím motorům, které uživatelům poskytují přesnější překlady ve většině jazykových párů. Například Vasco Translator M3 má až 6 překladatelských motorů a vybere k tomu, ten, který je schopen poskytnout nejlepší a nejpřesnější překlad pro vybraný jazykový pár.

Připojení k internetu

Další věcí, kterou je třeba zvážit, je přístup k internetu. Abyste mohli používat jak aplikaci, tak mobilní překladač, musíte být vždy online. Pokud však jde o první možnost, musíte používat vlastní mobilní data, zatímco kapesní překladače mají obvykle vestavěnou SIM kartu poskytující přístup k internetu pro účely překladu. To je obrovská výhoda a velké pohodlí pro cestovatele, protože v některých zemích může být přístup k internetu velmi drahý. Používání vlastních dat ke spuštění aplikace proto může být nákladné. Ve skutečnosti je v některých zemích tak drahé, že ani nebudete chtít vidět účet za fakturované, stáhnuté data. Kvůli svému vlastnímu duševnímu zdraví doporučujeme vybrat jinou možnost.

SIM karta se pak jeví jako slušné řešení. Ale je tu ještě jedna věc. Některé SIM karty omezují využití dat (jako ta v Travis Touch Go), ale existují překladače, které nabízejí neomezený internet na celý život – například Vasco Mini 2 a Vasco Translator M3, což jsou jediná zařízení na trhu nabízející přístup k internetu doživotně a bez omezení. SIM karta obvykle funguje ve většině zemí světa a je již součástí zařízení. Uživatelé musí překladač jazyků pouze vyjmout z krabice, aby mohli začít překládat. To také znamená, že takové zařízení je dlouhodobou investicí – zaplaťte jednou a používejte jej navždy, kdekoli chcete, bez dalších nákladů. Cena internetu už není tak děsivá, že?

Dva lidé spolu mluví, přičemž jeden drží mobilní zařízení a druhý turistického průvodce.

Překládací aplikace nebo překladač jazyků: pohodlí a snadné použití

Dalším bodem naší diskuse je pohodlí a snadnost použití. Používání aplikace na vašem mobilním zařízení je dostatečně pohodlné – stáhnete si ji, nainstalujete a začnete používat. Naše mobilní telefony však obvykle používáme k mnoha účelům. I když se samotný telefon může pochlubit dlouhou výdrží baterie, může ve skutečnosti být vybitý dříve, kvůli provozu jiných aplikací, hraní her, telefonování atd.

Když máte zařízení, které se věnuje překladu, jeho baterie určitě vydrží déle. A co víc, takový překladač je k dispozici okamžitě, aniž byste museli provádět zdlouhavé úkoly související se zabezpečením, odblokovat obrazovku nebo instalovat nové aktualizace a nové aplikace. Obecně vzato jsou připraveny k použití ihned po vybalení a to pomocí stisknutí jednoho tlačítka.

Konflikt mezi aplikací a překladačem jazyků lze také dobře ilustrovat například použitím obyčejné kalkulačky. Přestože máme různé aplikace, které poskytují stejné funkce jako kapesní kalkulačky, mnoho lidí stále používá kapesní kalkulačku, protože ji pravidelně potřebují. Neztrácejí čas odemykáním obrazovky a vyhledáváním kalkulačky v množství dalších aplikací – všechny potřebné funkce jsou dostupné stisknutím tlačítka na zařízení. A opětovně, kapesní zařízení má většinou delší výdrží baterie s lepším uživatelským rozhraním. Totéž platí pro používání aplikace a kapesního překladače.

Kalkulačka vs. aplikace kalkulačka v mobilu pro ilustraci diskuse o překládací aplikaci vs. zařízení

V neposlední řadě mají kapesní překladače také aplikace, jako je překladač fotografií, který poskytuje možnost překládat text s fotografií, nebo dokonce aplikaci s funkci překladu telefonních hovorů.

Překládací aplikace nebo překladač jazyků: verdikt

Aplikace se zdají být rychlejší, pohodlnější a mnohem levnější. Představte si však, že jste na cestě do Číny a Austrálie. Váš účet za internet může převýšit náklady na samostatný kapesní překladač. Elektronické překladače také poskytují mnohem přesnější překlady a snadnější použití díky intuitivnímu rozhraní a předdefinovaným funkcím. Takže pokud máte někdy myšlenky typu “aplikace vs zařízení“, nezapomeňte mít na paměti výše uvedené výhody a nevýhody.