ili - vyplatí se investovat do neexistujícího produktu?

Po celém světe trumfují všudypřítomné startupy. Čím jsou? Jak fungují? Jsou férové? Proč jejich rozjezd je tak populární a ziskový? Podívejme se dnes na tento fenomén blíže, na základě několika příkladů v oblasti elektronických překladačů. Musím konstatovat, že okázale předpovídaná premiéra na tento rok překládacích zařízení ili od Logbar a sluchátka The Pilot od firmy Waverly Labs, byly pro mě inspirací pro napsání nynějšího článku.

Startup a Crowdfunding - co to je?

U základu každého startupu leží skvělý nápad. Člověk nebo skupina lidí dostane nápad a pokouší se překonat cestu od nuly k hrdinovi bez finančního vkladu, zato s velkým nadšením a optimizmem. V případě služeb, počítačového programu nebo aplikací získání rentability startupu se zdá jednodušší než v případě fyzického produktu, protože obvykle není třeba organizovat výrobu, která se skládá z mnoha nákladných etap. Způsoby získávání finančních prostředků jsou různé, počínaje od státních dotací přes investice od komerčních organizací, půjčky až po tak zvaný crowdfunding, čili umění přesvědčit cizí lidi, aby podpořili projekt nebo koupili nabízený - ještě neexistující (!) - produkt v tak zvaném předprodeji. Riziko pro spotřebitele je v případě té poslední možnosti relativně vysoké, nicméně některým firmám se úspěšně daří získávat potřebné prostředky na propagaci a výrobu slíbeného zařízení. Nicméně někdy nepoctiví nabízející zůstanou pouze při velmi dobře zorganizované propagaci, představující jak výborně funguje výrobek, který ještě neexistuje a zbytek získaných peněz jednoduše zpronevěří.

SIGMO - čili více než 3 tisíce podvedených lidí

Jedním s nejznámějších případů v oboru překládacích zařízení byl pokus získat prostředky na výrobu překladače SIGMO. Hlasitá a barevná kampaň přesvědčila až 3371 lidí na sponzorování výrobku, který nikdy nespatřil denní světlo. Prostřednictvím crowdfundingového portálu Indiegogo - Simgo Team získal díky důvěřivosti lidí téměř $250.000 přičemž předpokládal, že náklady na výrobu tohoto zařízení budou pouze $15,000.

Společnost slíbila premiéru svých výrobku v roce 2014, nicméně nic takového se nestalo. Ze začátku byl termín premiéry oddalován, ale od toho data uběhly již téměř 3 roky a na stránkách jejich produktu, na crowdfundingového portálu, je možné vidět komentáře od stovek podvedených lidí, kteří se snaží neúspěšně získat své peníze zpět. Společnost přestala komunikovat se svými sponzory, kteří investovali od $1 až do výše $4100.

Slavná "Ryba Babel" neboli translátor The Pilot v podobě překladače do ucha.

Další produkt z pro nás blízké kategorie produktů, který neuvěřitelně stimuluje představivost díky svému netypickému tvaru a využití. Jedná se o překladač The Pilot, který je přezdíván po celém světě "Ryba Babel" díky svému tvaru. Premiéra byla přesouvána již třikrát! Ze začátku byla premiéra naplánována na září roku 2016 a následně byla posunutá na květen roku 2017. (psal jsem o tom ve svém článku: Změny a novinky na trhu elektronických překladačů v roce 2017). V březnu roku 2017 byla premiéra posunutá opětovně, tentokrát na konec léta roku 2017, ale je to poslední termín?

Waverly Labs, neboli společnost, která je zodpovědná ta tento nápad, to je také startup, který je financován díky štědrosti sponzorů. Projekt doposud shromáždil závratnou sumu $4,424,256! Téměř 20 tisíc osob projevilo ochotu zakoupit Pilota v předprodeji za částku $199. Koncem prázdnin zjistíme jestli jestli společnost Waverly Labs dodržela slib a začala distribuovat přístroje koncovým zákazníkům. Dozvíme se také to, zdali přístroj funguje tak, jak ukazují reklamní spoty. Samotný CEO Waverly Labs - Andrew Ochoa v rozhovoru pro časopis Forbes říká: “This thing isn’t the Babel Fish, it is only going to work in certain conditions”. Jaké jsou ty určité podmínky? To bohužel nevysvětluje. Během lednového pobytu ve Spojených státech jsem se pokoušel kontaktovat zástupce společnosti a také jsem navštívil místo, které je údajným sídlem firmy. Na místě jsem nezastal nikoho a samotná adresa uváděná na stránkách firmy to je pouze zaplacené␣