PRŮVODCE

Elektronický překladač - nepostradatelný v každém cestovatelském batohu

Moderní technologie v posledních letech učinily komunikaci a cestování o mnoho jednoduššími. V dnešní době díky letadlům urazíme tisíce kilometrů během několika hodin. Díky internetu jsme schopni získat veškeré informace o nejvzdálenějších místech a velmi rychlé připojení nám umožňuje udržovat stálý kontakt s nejbližšími dokonce i na druhé straně světa.

 
Drogowskaz miasta

Nicméně lidé, kteří jsou ochotní objevovat svět se musí stále ještě potýkat s jednou překážkou, a to jazykovou. Naštěstí i zde je technologie nápomocná a přichází s elektronickými překladači, které dokážou nabídnout velmi kvalitní překlad libovolného jazyka. Pokud tedy plánujete v blízké nebo vzdálenější budoucnosti cestu do zahraničí a obáváte se problémů s komunikací s místními lidmi, doporučujeme Vám si zjistit něco více o zařízeních tohoto typu.


ili - vyplatí se investovat do neexistujícího produktu?

Po celém světe trumfují všudypřítomné startupy. Čím jsou? Jak fungují? Jsou férové? Proč jejich rozjezd je tak populární a ziskový? Podívejme se dnes na tento fenomén blíže, na základě několika příkladů v oblasti elektronických překladačů. Musím konstatovat, že okázale předpovídaná premiéra na tento rok překládacích zařízení ili od Logbar a sluchátka The Pilot od firmy Waverly Labs, byly pro mě inspirací pro napsání nynějšího článku.

Startup a Crowdfunding - co to je?

U základu každého startupu leží skvělý nápad. Člověk nebo skupina lidí dostane nápad a pokouší se překonat cestu od nuly k hrdinovi bez finančního vkladu, zato s velkým nadšením a optimizmem. V případě služeb, počítačového programu nebo aplikací získání rentability startupu se zdá jednodušší než v případě fyzického produktu, protože obvykle není třeba organizovat výrobu, která se skládá z mnoha nákladných etap. Způsoby získávání finančních prostředků jsou různé, počínaje od státních dotací přes investice od komerčních organizací, půjčky až po tak zvaný crowdfunding, čili umění přesvědčit cizí lidi, aby podpořili projekt nebo koupili nabízený - ještě neexistující (!) - produkt v tak zvaném předprodeji. Riziko pro spotřebitele je v případě té poslední možnosti relativně vysoké, nicméně některým firmám se úspěšně daří získávat potřebné prostředky na propagaci a výrobu slíbeného zařízení. Nicméně někdy nepoctiví nabízející zůstanou pouze při velmi dobře zorganizované propagaci, představující jak výborně funguje výrobek, který ještě neexistuje a zbytek získaných peněz jednoduše zpronevěří.

SIGMO - čili více než 3 tisíce podvedených lidí

Jedním s nejznámějších případů v oboru překládacích zařízení byl pokus získat prostředky na výrobu překladače SIGMO. Hlasitá a barevná kampaň přesvědčila až 3371 lidí na sponzorování výrobku, který nikdy nespatřil denní světlo. Prostřednictvím crowdfundingového portálu Indiegogo - Simgo Team získal díky důvěřivosti lidí téměř $250.000 přičemž předpokládal, že náklady na výrobu tohoto zařízení budou pouze $15,000.

Společnost slíbila premiéru svých výrobku v roce 2014, nicméně nic takového se nestalo. Ze začátku byl termín premiéry oddalován, ale od toho data uběhly již téměř 3 roky a na stránkách jejich produktu, na crowdfundingového portálu, je možné vidět komentáře od stovek podvedených lidí, kteří se snaží neúspěšně získat své peníze zpět. Společnost přestala komunikovat se svými sponzory, kteří investovali od $1 až do výše $4100.

Slavná "Ryba Babel" neboli translátor The Pilot v podobě překladače do ucha.

Další produkt z pro nás blízké kategorie produktů, který neuvěřitelně stimuluje představivost díky svému netypickému tvaru a využití. Jedná se o překladač The Pilot, který je přezdíván po celém světě "Ryba Babel" díky svému tvaru. Premiéra byla přesouvána již třikrát! Ze začátku byla premiéra naplánována na září roku 2016 a následně byla posunutá na květen roku 2017. (psal jsem o tom ve svém článku: Změny a novinky na trhu elektronických překladačů v roce 2017). V březnu roku 2017 byla premiéra posunutá opětovně, tentokrát na konec léta roku 2017, ale je to poslední termín?

Waverly Labs, neboli společnost, která je zodpovědná ta tento nápad, to je také startup, který je financován díky štědrosti sponzorů. Projekt doposud shromáždil závratnou sumu $4,424,256! Téměř 20 tisíc osob projevilo ochotu zakoupit Pilota v předprodeji za částku $199. Koncem prázdnin zjistíme jestli jestli společnost Waverly Labs dodržela slib a začala distribuovat přístroje koncovým zákazníkům. Dozvíme se také to, zdali přístroj funguje tak, jak ukazují reklamní spoty. Samotný CEO Waverly Labs - Andrew Ochoa v rozhovoru pro časopis Forbes říká: “This thing isn’t the Babel Fish, it is only going to work in certain conditions”. Jaké jsou ty určité podmínky? To bohužel nevysvětluje. Během lednového pobytu ve Spojených státech jsem se pokoušel kontaktovat zástupce společnosti a také jsem navštívil místo, které je údajným sídlem firmy. Na místě jsem nezastal nikoho a samotná adresa uváděná na stránkách firmy to je pouze zaplacené␣
Jak se prezentoval trh elektronických překladačů v roce 2016 – shrnutí

Rok 2016 můžeme považovat za období velkých loučení a také vítání. Bylo také několik reedic a návratů. Byla také patrná tendence k odcházení od tradiční podoby na úkor inovací v oblasti hardwaru.

Rozloučení s Luxem a P900  

Velké sympatie k dotykovým obrazovkám na trhu s elektronickými překládači způsobily, že došlo ke změnám v hardwaru u jednoho z gigantů této branže – společnosti Ectaco. Podobně jako tomu je u společnosti Vasco Electronics se tento výrobce přeorientoval z tradiční do této doby podoby „foldable”  (zavírací přístroj s klávesnicí) na pokročilejší hardware s dotykovou obrazovkou. Sice množství překladů se stále nemůže rovnat tomu, co nabízí konkurence, ale poukazuje to na určité tendence, kterým hlavní směr určují takové výrobky jak Traveler nebo Translator od Vasco Electronics.

Premiéra C-Pen Dictionary

Novinkou roku 2016 je jednoznačně slovník C-Pen. Chytré překládací zařízení vybavené slovníkem Oxford je dostupné ve verzi se sedmi jazyky. Využijí jej především lidé se znalostmi angličtiny, kteří chtějí rozšířit svoje jazykové znalosti o další jazyky – například o čínštinu, ruštinu nebo francouzštinu.

Vasco Traveler Solid 2 – premiéra

Oceněný v roce 2015 Vasco Traveler Solid, se dočkal v roce 2016 svého důstojného nástupce. Výrobce se postaral o nový hardware – rozhodně má rychlejší procesor a také více paměti RAM, co má vliv na rychlost fungování všech aplikací tohoto přístroje a také zvětšuje možnosti v oblasti ukládání dat. Mladší bratr přístroje Solid byl vybaven také baterií s větší kapacitou, která významně prodlužuje jeho pohotovostní dobu. Další výhodou může být nový design přístroje a inovace některých aplikací, které jsou každým rokem lepší a lepší.

Přístroje třídy A+ od Vasco Electronics

 Myslím si, že každý kdo měl možnost vyzkoušet překladač Vasco se skenerem textu, mi dá za pravdu, že je to velmi kvalitní přístroj. Obzvláště působivá je plynulost fungování a neuvěřitelná intuitivnost samého skeneru. Připojení k přístroji Vasco se provádí pomocí jednoho tlačítka a možnost skenování dlouhých textů řádek po řádku je pro mne, znalce zahraničního tisku, vysněnou pomocí. Premiéře pětipalcových přístrojů se skenerem předcházelo uvedení do prodeje překladačů s klávesnicí QWERTY. Toto řešení pro mne, jako velkého zastánce dotykových displejů, není nějakým velkým krokem vpřed, nicméně toto určitě přivítají ti, kteří preferují tradiční zadávání textu do překladače. Tento přístroj je pohodlný a určitě bude velkým pomocníkem například během obchodních setkání v zahraničí.

AA co v roce 2017?

Rok 2016 se hemžil novinkami. Mnoho přístrojů se přestalo vyrábět a místo nich se objevily opravdu vydařené novinky. Předpokládá se, že nadcházející rok 2017 bude také plný novinek a zajímavostí o čemž napíši již brzy.

Šťastný Nový Rok! Bartosz Merech ranking-tlumaczy.pl


Elektronické překladače - ideální tip na dárek

Znovu budete nakupovat dárky na poslední chvíli?

A znovu ze stresu a pod vlivem nervů a spěchu vyberete ponožky/kravaty nebo k ničemu se nehodící sadu hrníčků? Opět si pod zdvořilým úsměvem Vašich blízkých všimnete náznaku zklamání? A možná byste chtěli změnit tyto magické okamžiky ve chvíle, na které nezapomenete s nezapomenutelnými dárky? Podívejte se na naše tipy ještě dnes a předejděte Vašemu zklamání a zklamání ostatních toho jedinečného prosincového večera.

Něco pro náročného a vybíravého Tatínka?

Tatínek se již rok připravuje na odchod do důchodu. Sní o dalekých cestách do neznámých krajin a Vy dobře víte, že se jeho slova neskončí na výletě do Mariánských Lázní. Víte, že plánuje alespoň několik zahraničních cest. Také víte, že jeho znalosti cizích jazyků a nových technologií se zastavily na střední škole, kde se učil ruštinu. Místo toho abyste se strachovali tím, jak si poradí v Anglii nebo Francii, které tak touží navštívit, usnadněte mu to. Darujte na Vánoce Vasco Traveler Premium s 5-ti palcovým displejem, aby mohl jednoduše používat překladač a také průvodce. Pokud dlouho o sobě nedá vědět, jednoduše mu zavoláte - protože je to přece zdarma.

Co darovat sestřenici?

Nynější teenageři nejsou pouze náladoví a rozmazlení, často projevují velmi silné vášně. Pokud tak jako já máte v rodině slečnu, které je 11 let, a právě vůbec po celý den nezvedne oči od svého chytrého telefonu, nabídněte ji alternativu, která může mimochodem přispět ke zlepšení známek ve škole. Skvělou učební pomůckou může být Comet V s velkým množstvím vzdělávacích jazykových aplikací nebo Vasco Dictionary, který bez možnosti připojit se k internetu umožní se mládeži soustředit se na učení bez možnosti odtrhovat zrak, aby zkontrolovat co je nového na Facebooku.

A co pro studujícího syna?

Výlety Vašeho syna autostopem jak nejdál od domu Vám způsobují zimnici a než mu koupíte další trapný svetr s hruškou, aby nezmrzl někde v okolí polárního kruhu, zamyslete se nad něčím více užitečným. Podívejte se jaké možnosti má Vasco Traveler Solid 2. Obnovená verze přístroje Vasco Traveler Solid vypadá skvěle a určitě nezpůsobí Vašemu synovi ostudu. Vy zase budete mohli v klidu spát s vědomím, že se domluví s místními lidmi v každé zemi, nezabloudí díky mapám světa a jak se bude vracet hladový domů, dá Vám o tom vědět s otázkou "Co je k večeři?".

Obvykle nejhůře obdarovatelné tetičky Božena a Helena

Podarovat kuchařku by v tomto případě bylo jistým faux pas. I když je nevidíte často, vždy společně trávíte Vánoce. Jako dítě jste od nich dostávali hračky, později kosmetiku a první užitečné věci do studentského bytu. Nyní je čas na to, aby se jim odvděčit. Užitečným dárkem může být elektronický překladač, obzvláště pokud víte, že se tetičky chystají na pouť do zahraničí. Bohatý výběr mezi Ectaco, Trano nebo Vasco Translatorem Vám zajisté umožní vybrat nejvhodnější přístroj pro Vaše blízké. Pokud hledáte něco s velmi dobrým kontrastem obrazovky, intuitivním a jednoduchým ovládáním doporučujeme Vasco - v porovnání s jinými výrobky je jednoznačně nejlepší.